Wystawa „Juliusz Sokołowski Fangor polskiej fotografii” to fascynująca podróż po możliwościach, jakie daje fotografia – medium wciąż niedoceniane. Sokołowski (ur. 1958) zaczynał jako fotograf architektury i pejzaży, by teraz stać się twórcą abstrakcyjnych prac z centralnie umieszczonym okręgiem – symbolem harmonii, nieskończoności i kosmicznego porządku.
Jego fotografie, z rozmytymi, przenikającymi się kolorami, sprawiają wrażenie, jakby pulsowały lub wychodziły poza ramy obrazu. Sokołowski wykorzystuje zasady optyki, nawiązując do dzieł światowych mistrzów fotografii, jak Hiroshi Sugimoto czy Thomas Ruff, oraz malarzy takich jak Wojciech Fangor czy Victor Vasarely. Jego zdjęcia, podobnie jak w sztuce op-artu, oparte są na iluzji optycznej i kontrastach kolorystycznych.
Inspirację czerpie również z przedmiotów zdegradowanych – butelek, nakrętek czy starych ręczników – nawiązując do twórczości Tadeusza Kantora. Ekspozycja, pochodząca z Kolekcji Kantoru Sztuki, zaskakuje nowym spojrzeniem na fotografię jako medium sztuki abstrakcyjnej.
Zapraszamy!