Już w niedzielę (13 października 2019) o godz. 16.00 w naszej sali wykładowej odbędzie się ciekawy panel dyskusyjny poświęcony psychologii w sztuce.
Art terapia, Dlaczego warto tworzyć i posiadać sztukę? Dlaczego sztuka jest ważna w kontekście psychologii, a psychologia w kontekście sztuki? Specjaliści z różnych dziedzin porozmawiają o tym co Lew Tołstoj nazywał „zakaźną emocjonalnościa” sztuki. Polska jest pionierem w prowadzeniu arteterapii. Moderator – Katarzyna Sroczyńska ( dziennikarka), prof. Robert Bartel (arteterapeuta, artysta), dr Julia E. Wahl (psycholog) i Karolina M. Wojciechowska (menadżer sztuki).
Karolina M. Wojciechowska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW. Radca prawnych, specjalizuje się w prawie autorskim – wykłada w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Prowadziła kursy z prawa autorskiego m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej i na ASP w Warszawie. Współautorka książki „Prawo autorskie w instytucjach kultury”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Beck. Prowadzi Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot. Prowadzi własne wydawnictwo – Blue Bird.
Pracuje dla pisarzy, fotografów, malarzy, agencji reklamowych, wydawnictw, agencji literackich, archiwów fotograficznych, fundacji działających w obrębie szeroko pojętej kultury, muzyków, producentów muzycznych, producentów spektakli, artystów scenicznych.
Łączy umiejętności prawnika z doświadczeniem w zakresie praktycznych aspektów zastosowania twórczości. Przez lata współprowadziła warszawską galerię fotografii Green Gallery.
Katarzyna Sroczyńska
Zastępczyni redaktora naczelnego kwartalnika „Przekrój”. Od niemal dwudziestu lat zawodowo skraca, rozpisuje i zadaje pytania, czasem pisuje, często pogania innych do pracy. Między siedzeniem w kolejnych redakcjach (m.in. miesięcznik „Focus” i magazyn „Coaching”) współtworzyła Archiwum Historii Mówionej przy Kancelarii Senatu RP i prowadziła szkolenia dla dziennikarzy. Uczy polskiego obcokrajowców, ostatnio uchodźców. W „Przekroju” walczy o spokój i stara się prowadzić zdrowe życie – niestety, jedno z drugim czasem trudno pogodzić.
dr hab. prof. nadzw. UAP Robert Bartel
Arteterapeuta, członek zarządu Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Warszawie i Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka w Krakowie oraz członek Polskiego Stowarzyszenia Terapii przez Sztukę w Lublinie. Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi wykłady z Psychofizjologii widzenia, zajęcia Arteterapia i twórczy rozwój oraz Arteterapia oparta na uważności.
W latach 2001-2018 prowadził Pracownię Terapii przez Sztukę przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie. Współorganizował lub był kuratorem sześćdziesięciu wystaw sztuki tworzonej przez osoby z zaburzeniami psychicznymi. Jest autorem monografii oraz trzydziestu publikacji w podręcznikach i innych pozycjach wydawniczych. Od 2016 roku prowadzi badania w zespole prof. dr hab. Janusza Rybakowskiego i prof. dr hab. Filipa Rybakowskiego w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Aktywnie współpracuje m.in. z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.
Zajmuje się też malarstwem, grafiką, rysunkiem, obiektem i aranżacjami przestrzennymi Miał ponad trzydzieści wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
dr Julia E. Walh
Psycholog, badacz, trener podejścia uważności i współczucia. Współpomysłodawca i współorganizator konferencji „1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice” oraz współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness oraz Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii, założyciel i dyrektor The Mind Institute. Ukończyła m.in. trening dla nauczycieli „MBSR in Mind-Body Medicine” prowadzony przez znanych terapeutów- Jona Kabata-Zinna i Sakiego Santorelliego. Superwizowała się m.in. prof. Christophera Germera (Harvard Medical School), Marii Marquardt, Wandy Paszkiewicz. Przeprowadziła i superwizowała ponad sto 8-tygodniowych treningów uważności i współczucia w Polsce i w Wlk. Brytanii, odosobnień medytacyjnych, warsztatów. Związana z University of Derby (Wlk. Brytania), gdzie stworzyła program treningowy dla pacjentów onkologicznych (w ramach obronionego już doktoratu). Prowadzi wykłady, ostatnio: International Conference on Mindfulness (Amsterdam, 10-13 lipca 2018). Autorka artykułów naukowych. Współpracuje też z popularnymi czasopismami takimi jak: Przekrój, Charaktery, Psychologie und Leben, Newsweek Psychologia, Czasopismo Mindfulness (redaktor prowadzącą). Autorka książki „O współczuciu. Powrót do wrażliwości i siły” (Wydawnictwo Charaktery).