„FOGTT o WITKACYM. P O R T R E T M E T A F I Z Y C Z N Y”
Z OKAZJI 208 ROCZNICY WSPÓLNYCH URODZIN
nastąpi premiera prezentacji kolekcji portretów – wspólnego projektu Warszawskich Targów Sztuki oraz fundacji A.M.FOGTT. Kilkadziesiąt portretów autorstwa Andrzeja Fogtta, inspirowanych wybranymi portretami Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdujących się w kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawie towarzyszy album prezentujący całość kolekcji.
– Od dawna mieliśmy z Witkacym sobie coś do powiedzenia. Jest z pewnością iskra wspólnej duchowej energii oraz kontynuacja sztuki portretowania, jako wnikania w istotę duszy samej, z nieograniczoną możliwością osobistej formy, jaką tworzy nasz umysł.
Głównie intrygowały mnie typy portretów Witkacego C,C+Co oraz portrety typu D i E. Kategorie opisywane w regulaminie Firmy Portretowej, w dzisiejszym świecie i czasie stały się historią. Obecnie, zamawiającym w mojej firmie portretowej, jest mój duch i jedyne moje nieporadności wynikają tylko z moich ograniczeń organicznych mikrokwantowych procesów w moich komórkach, nad którymi i tak nie posiadam żadnego panowania. Dlatego w trakcie malowania wykluczyłem wszelkie środki narkotyczne, alkohol i tym podobne i niepodobne substancje, jako kompletnie nieprzydatne – Andzej Fogtt.
Mecenas Wystawy: MB Motors Mercedes-Benz
Andrzej Fogtt
Urodził się w 1950 r. Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowniach: Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego (1974). Autor projektu “Wieży Jedności Europejskiej” (1992) jako symbolu wspólnoty ludzkiej i “Bramy Świata” dla Chin (2000). Laureat m.in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie (1984), reprezentował Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji (1984). Odznaczony medalem Gloria Artis ( 2009). Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych.